O projekcie HSC w Lublinie
W murach lublińskiego Centrum Spotkania Kultur, w dniach 21 i 22 listopada br., miały miejsce spotkania dotyczące kwestii partycypacji społecznej. W wydarzeniu wzięli również udział przedstawiciele Gminy Nakło nad Notecią.
Pierwszego dnia, w ramach Samorządowej Akademii Zarządzania Strategicznego, odbył się warsztat: „Jak zidentyfikować i zdefiniować ramy tematyczne strategii rozwoju gminy?”. Przedstawiciele z różnych miast, instytucji i osoby zajmujące się różnymi dziedzinami życia, połączeni w kilkuosobowe grupy wypracowywali podstawową listę obszarów wyznaczających zakres roboczy procesu strategicznego. Zdaniem organizatorów spotkania, jest to kluczowe wyzwanie, z którym mierzy się większość samorządów przystępujących do opracowania strategii rozwoju.
Głównym punktem programu była jednak konferencja, która odbywała się 22 listopada. Jej tematyka dotyczyła w głównej mierze programowania strategicznego, narzędzi partycypacyjnych oraz praktycznych aspektów zarządzania wieloetapowymi projektami angażującymi społeczność lokalną w proces tworzenia strategii. Warto nadmienić, że wydarzenie stanowiło podsumowanie kilkuletniego procesu prac nad „Strategią Lublin 2030”, zrealizowanego w ramach projektu „Wymyślmy wspólnie Lublin. Partycypacyjnie tworzymy inteligentną Strategię Lublin 2030”. Miasto to uzyskało dotację w konkursie „Human Smart Cities. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców”.
Była to również okazja do zaprezentowania efektów pracy innych zaproszonych beneficjentów konkursu - Kołobrzegu, Kielc i Nakła nad Notecią. Konferencja podzielona była na 3 bloki tematyczne, na które składały się krótkie prelekcje i panele dyskusyjne z udziałem przedstawicieli wspomnianych samorządów, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz ekspertów. O realizacji naszego projektu HSC oraz istotnej roli jaką odegrali w nim mieszkańcy opowiedziała Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska z Urzędu Miasta i Gminy w Nakle nad Notecią Anna Nowak.
Udział przedstawicieli Nakła nad Notecią w konferencji odbył się w ramach zadania: „Zintegrowane działania partycypacyjne realizowane przy użyciu nowych technologii na rzecz redukcji emisji komunikacyjnej w Nakle nad Notecią". Projekt współfinansowany z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020; Priorytet 3. Potencjał beneficjentów funduszy europejskich; Działanie 3.1 Skuteczni beneficjenci.