Dziękowali za plony

Barwny pochód, uroczysta msza święta, występy artystyczne i strugi deszczu. Tak w skrócie można podsumować tegoroczne Dożynki Gminne.

O godz. 12:30 orszak dożynkowy wyruszył spod krzyża w Małocinie w kierunku boiska. Tam wszystkich zebranych powitał burmistrz Sławomir Napierała: „Drodzy Rolnicy, Ogrodnicy, Sadownicy i Pszczelarze. Za ten wspaniały dar Waszych rąk, za owoce Waszej pracy – składam Wam słowa najwyższego uznania. Bo owoce tej pracy, jak pokazał także ten rok, uzależnione są od wielu okoliczności. To Wy z nadzieją patrzycie na niebo upraszając deszcz, to dla Was nie ma określonej godziny na rozpoczęcie i zakończenie pracy. Jesteśmy Wam winni wdzięczność i szacunek za chleb na naszych stołach” – dziękował włodarz w swoim przemówieniu.

Głos zabrali również goście, posłanki Ewa Kozanecka i Iwona Kozłowska, a także przewodniczący Rady Miejskiej w Nakle nad Notecią Paweł Wiśniewski, radna Halina Mnichowska oraz sołtys Małocina Adam Mazur. Następnie wręczono odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa”, które w tym roku przypadły Elżbiecie Bielińskiej, Markowi Bielińskiemu, Ireneuszowi Plener oraz Ewie Żurawskiej. Starostami tegorocznych dożynek byli mieszkańcy Małocina: Ilona Bembnista oraz Rafał Nowak.

Ilona Bembnista prowadzi wraz z mężem Alfredem gospodarstwo rolne o wielkości 345 ha. Uprawiają głównie zboże, kukurydzę, buraki. Mają dwójkę dzieci: Stanisława w wieku 7 lat i Anastazję 5 lat. Rafał Nowak wraz z żoną Anetą prowadzi gospodarstwo o wielkości 75 hektarów gruntów ornych, 25 hektarów łąk i oprócz tej produkcji roślinnej, w której gości również pszenica, burak cukrowy, kukurydza, jest także zawodowa hodowla bydła mięsnego rasy limuzyn.

Następnie przyszedł czas na mszę dziękczynną za zebrane plony, którą celebrował i w jej trakcie homilię wygłosił ks. proboszcz Krzysztof Wiśniewski. Po jej zakończeniu przyszedł czas na wspólne dzielenie się chlebem oraz tradycyjny już konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. W wieńcowych zmaganiach udział wzięło 10 sołectw, które przygotowały wieńce. Komisja nagrodziła następujące sołectwa: 1. miejsce (1000 zł) – Polichno, 2. miejsce (800 zł) – Ślesin oraz 3. miejsce (700 zł) – Gumnowice. Pozostałe sołectwa biorące udział w konkursie, otrzymały wyróżnienia za swoje prace z nagrodą pieniężną w wysokości 500 zł, a były to: Olszewka, Małocin, Rozwarzyn, Kazin, Michalin, Minikowo i Suchary.

Koła gospodyń wiejskich przygotowały bogatą ofertę kulinarną od ciast po kluski, sałatki, mięsa, wyroby mleczne oraz inne najróżniejsze potrawy i desery. Nie zabrakło też stoisk handlowych, czy gastronomicznych, a także atrakcji dla najmłodszych.

Święto plonów uświetniły występy Zespołu Pieśni i Tańca Krajna, ZPiT Młoda Krajna, a także lokalni artyści Wiktoria Vollmuller i Jurek Paterski – Muzycznie. Pomimo narastających opadów, pod sceną gromadziła się publiczność, która wyczekiwała Zespołu MarsaAlam oraz gwiazdy wieczoru Shazzy. Muzycy zabrali słuchaczy w podróż od greckiej Santorini, aż po egipskie noce. Pomimo strug deszczu publika domagała się bisów, a artyści chętnie nagradzali nimi wytrwałość słuchaczy.

Redaktor: Joanna Wronka-Krzemińska
Fot. Szymon Niemczewski
Video: Karol Maliński