Marsz Milczenia ku czci poległych

85 lat temu miały miejsce masowe egzekucje dokonane przez Niemców na ludności polskiej na Pomorzu. Zbrodnia Pomorska dotknęła również Gminę Nakło nad Notecią. W Paterku hołd poległym oddano w sobotę 12 października.

Obchody rozpoczęła msza św. w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej. Liturgię sprawował proboszcz parafii ks. Mariusz Zbieranek. Następnie odmawiając różaniec, uczestnicy wydarzenia wyruszyli do miejsca kaźni. Marsz zatrzymał się pod budynkiem starej szkoły, gdzie pod pamiątkową tablicą delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Krótki rys historyczny okrutnych wydarzeń z 1939 roku przedstawił dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej Tomasz Pasieka, po czym w całkowitej ciszy udano się w kierunku lasu, na miejsce straceń.

Pod pomnikiem ku czci pomordowanych zawyły syreny. Chcąc oddać hołd ofiarom złożono kwiaty i zapalono znicze.

W obchodach udział wzięli przedstawiciele władz gminnych, powiatowych, ale przede wszystkim mieszkańcy, wśród których nie zabrakło dzieci, dla których takie wydarzenia są prawdziwymi lekcjami historii.

Organizatorami wydarzenia byli: Parafia Matki Boskiej Bolesnej w Paterku, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Paterku, Instytut Pamięci Narodowej, Urząd Miasta i Gminy w Nakle nad Notecią, Muzeum Ziemi Krajeńskiej, Nakielski Ośrodek Kultury, Ochotnicza Straż Pożarna w Paterku i Nakle nad Notecią.

Patronat Honorowy nad obchodami objął Burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią Sławomir Napierała.

Karol Maliński