Rywalizowali w dobrej atmosferze

Aż 12 zespołów z ośrodków z całego województwa kujawsko-pomorskiego wzięło udział w Międzywarsztatowych Zawodach Osób Niepełnosprawnych w Bocci.

W sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Paterku 18 listopada królowała wyłącznie jedna dyscyplina - boccia. Popularna gra wśród osób o różnych stopniach sprawności fizycznej, ponieważ może być dostosowana do różnych umiejętności i zdolności. Polega ona na umieszczeniu możliwie największej ilości bil jednego koloru - czerwonych lub niebieskich - w sąsiedztwie białej bili, wyrzucanej przez zawodnika, który rozpoczyna grę. Bile trafiają na boisko poprzez rzuty, kopnięcia lub z użyciem tzw. "rynny", którą operuje asystent. Mecz kończy się po 4 endach, zwycięstwem zawodnika (lub drużyny), który umieścił najwięcej bil w sąsiedztwie białej. 

W Paterku pojawili się przedstawiciele następujących ośrodków:
Warsztat Terapii Zajęciowej "Pelikan" Szubin, WTZ Mrocza, WTZ "Pod dębem" Paterek, WTZ Sępólno Krajeńskie, WTZ "Promyk" Żnin, WTZ Gołańcz, WTZ Kowalewo Pomorskie, WTZ Sławkowo, Środowiskowy Dom Samopomocy Więcbork, ŚDS Nowa Wieś Wielka, ŚDS Paterek oraz ŚDS Rypin.

Zawody zakończyły się zwycięstwem Środowiskowego Domu Samopomocy w Paterku. Drużynę, czyli Kubę, Dawida i Piotra dopingowali zarówno pozostali podopieczni placówki, jak i pedagodzy oraz kierownik ŚDS Paterek Karolina Domżała-Kaczmarek, która nie kryła swojego wzruszenia z sukcesu. Na drugim miejscu znalazł się Warsztat Terapi Zajęciowej Gołańcz, a na trzecim WTZ Żnin. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody, które wręczała m.in. Maria Kaczmarek (prezes) i Izabela Dyks (wiceprezes) z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Wydarzenie uświetnił występ zespołu "Kotwica w górę".

Głównym Organizatorem wydarzenia było Towarzystwo Przyjaciół Dzieci z Nakła nad Notecią, a partnerami przedsięwzięcia była spółka Nakielski Sport.

fot. Anna Mrozek