Nakielanie świętowali niepodległość

105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę uroczyście obchodzono w całej Polsce. Również w Nakle nad Notecią, w trakcie oficjalnych obchodów, jak i wydarzeń towarzyszących.

11 listopada to w naszym kraju ważna data. Tego dnia świętujemy niepodległość naszego kraju. W jego intencji o godz. 10:00 odprawiona została msza święta w kościele pw. Św. Stanisława BiM, którą celebrował ks. prob. Tadeusz Michalak. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, harcerzy, uczniów i mieszkańców. Tradycyjnie już w nakielskich obchodach brał udział 1. batalion logistyczny Ziemi Nakielskiej. O oprawę muzyczną mszy zadbała orkiestra dęta OSP Nakło nad Notecią pod batutą Krzysztofa Marlewskiego. W homilii proboszcz podkreślał istotę patriotyzmu, którego nieodzownym elementem jest wiara. Po liturgii zgromadzeni wyruszyli na nakielski Rynek, by tam kontynuować świętowanie.

Dzięki flagom, chorągiewkom i kotylionom nakielskimi ulicami maszerował biało-czerwony marsz. Po dotarciu pod Pomnik Wdzięczności Wojsku Polskiemu, wciągnięciu na maszt flagi Polski i odśpiewaniu "Mazurka Dąbrowskiego", do uczestników zwrócił się burmistrz Sławomir Napierała: "W dzisiejszych czasach takie słowa jak patriotyzm, czy miłość do ojczyzny mają zupełnie inny wymiar. Dla pokoleń Polaków, które nie doświadczyły grozy wojny i niewoli, jest to tylko historia. Dziś patriotyzm przejawia się w pracy, nauce, zdobywaniu wiedzy, w osiągnięciach sportowych, muzycznych i szeroko rozumianej kulturze." Nie zabrakło również życzeń: "Życzę wszystkim, abyśmy nie ustawali w zgodnym budowaniu demokratycznej, zasobnej i nowoczesnej Ziemii Nakielskiej - naszej małej Ojczyzny. Dumnej ze swej tradycji i historii." Głos zabrał również minister w kancelarii premiera Łukasz Schreiber. Odczytany został także list marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego. Z nakielanami niepodległość osobiście świętował wicemarszałek woj. kuj-pom Dariusz Kurzawa. Wśród reprezentantów służb mundurowych byli: płk Mariusz Bruski - oficer sztabu generalnego Wojska Polskiego oraz kpt. Leszek Śliwa - zastępujący dowódcę 1. batalionu logistycznego Ziemi Nakielskiej. Apel poległych odczytał por. Łukasz Rywolt. Po apelu oddano salwę honorową. Następnie delegacje władz, szkół, organizacji, ugrupowań i partii politycznych, u stóp pomnika złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Na zakończenie odbyła się symboliczna defilada kompani honorowej, orkiestry i pocztów sztandarowych, którym towarzyszyli uczestnicy XIV Niepodległościowego Rajdu Rowerowego.


Rajd ten był jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom Święta Niepodległości, zorganizowanych przez Gminę Nakło nad Notecią, Nakielski Ośrodek Kultury, Muzeum Ziemi Krajeńskiej i Nakielski Sport. Już w minioną niedzielę 5 listopada, w Paterku odbył się IV Niepodległościowy Maraton MTB, w którym uczestniczyło ponad 100 rowerzystów z całej Polski. 10 listopada, również w Paterku, odbył się Halowy Turniej Piłki Nożnej Oldbojów. W Ślesinie zorganizowany został Niepodległościowy Turniej Tenisa Stołowego, a w Nakle nad Notecią Turniej w Steel Darta. Obchody narodowego święta miały miejsce dzisiaj również w Paterku, gdzie rozstrzygnięto m.in. tematyczne konkursy. W Muzeum Ziemi Krajeńskiej oglądać można było wystawę "Kruche Piękno", wziąć udział w warsztatach "Szabla Pana Marszałka" lub wysłuchać wykładu Anny Sergott "Kuchnia Okresu Odzyskania Niepodległości". Na dalsze świętowanie zapraszamy już jutro - 12 listopada - najpierw do Potulic, gdzie od 11:11 odbywać się będzie VII edycja Biegu Przełajowego "Potulicka Dycha", a o godz. 15:00 w Nakielskim Ośrodku Kultury rozbrzmiewać będzie "Koncert dla Polski", w którym wystąpią Zespół Pieśni i Tańca "Młoda Krajna", ZPiT "Krajna" oraz chór Soli Deo pod dyrygenturą Mirosławy Maison. Serdecznie zapraszamy do dalszego świętowania!

fot. Szymon Niemczewski
video: Karol Maliński